На петој редовној седници Скупштине општине Северна Митровица измењен је статут те општине, усвојена је иницијатива одборника Српске листе о уклањању знака „Волим Митровицу“ из улице Краља Петра, док је градоначелник Милан Радојевић поднео тромесечни извештај о раду.
Статут Општине Северна Митровица измењен је, према речима председавајућег Ивана Запорошца, у деловима који олакшавају функционисање Општине и комуникацију са грађанима. Усвојене измене потребно је да потврди и Министарство за локалну самоуправу, а за измене је гласало 10 одборника, против је било четири, док један није гласао.
Иницијативу о хитном уклањању знака „Волим Митровицу“ предложили су одборници Српске листе, а у захтеву се тражи и испитивање законитости одлуке о постављању овог знака.
За уклањања знака гласало је 12 одборника, док је двоје одборника који долазе из редова албанске заједнице гласало против.
Захтев је образложио одборник Српске листе Синиша Лазић, истичући да је одлука о постављању знака противна вољи већинског српског становништва, те да вређа осећања већинског становништва.
Затражио је и да се утврди дисциплинска одговорност лица која су донела одлуку о постављању знака, који,према Лазићевим речима, није у складу са важећим законодавством.
Претходне општинске власти у Северној Митровици, формиране након што су Срби бојкотовали изборе, уклониле су у октобру 2025. године знак „Волим К. Митровицу“ који се налазио у Улици Краља Петра Првог, који је био на ћирилици заменили га новим на латиници на којем пише само „Митровица“ уз срце зелене боје.
Градоначелник Северне Митровице Милан Радојевић у тромесечном извештају о раду Општине представио је затечено стање када је преузео функцију 5. децембра. 2025. године. Како је рекао, тада је у Општини било само неколико Срба који раде у општини док су све остало били Албанци од којих већина не говори српски језик, па је упитно како су пружали услуге грађанима.
„Чињеница је да званична примопредаја није извршена и да нам претходна документација није достављена док је општинска архива потпуно празна. Сарадња са централним нивоом не функционише добро. Једанаестог фебруара смо тражили од Министарства администрације и локалне самоуправе да нам достави извештаје о раду скупштине у претходном сазиву као и све донете одлуке, што они још увек нису урадили“, истакао је Радојевић.
Казао је да је обећање о враћању спортске хале грађанима Митровице испуњено, те њу поново могу да користе сва деца која живе у овом граду.
„Грађани су тражили промене и ми им те промене доносимо. Јако дуго нисмо могли ни да шетамо нашим улицама слободно. Због притиска са централног нивоа, због притиска који смо трпели од косовске полиције. Хала спортова, која је била затворена, закључана, није могла да се користи. Користило ју је неколико службеника из претходног сазива ове општине, да кажемо, за свој неки лични угођај. Као што смо обећали, 17. децембра ту халу спортова вратили смо грађанима, вратили смо деци овога града да могу да је користе, да се баве спортом. То можда делује небитно за централни ниво, али за општину као што је наша ово су јако битне ствари. Ово су јако битне ствари за наше грађане, за нашу децу“, рекао је Радојевић.
Додао је да централни ниво није усвојио пројекат изградње културног центра у Северној Митровици који је Општина предложила, док је издвојен буџет за реализацију пројекта Музеја жртава геноцида.
„Имамо константне притиске, добијамо игнорисање са централног нивоа, добијамо притисак са других страна. Када је рађен ребаланс буџета на централном нивоу, ми смо испред наше општине дали предлог да централни ниво одобри изградњу Културног центра, где сматрамо да је то пројекат који је потребан у овом граду, који смо започели 2022. године, међутим, због познатих околности није покренута његова имплементација. И то је нешто што овом граду треба. Са централног нивоа добили смо игнорисање, захтев није ни разматран. Са друге стране, добили смо са централног нивоа издвајање средстава за отварање музеја геноцида у општини Северна Митровица. Да будем прецизан, геноцида Срба над Албанцима. Је л’ то порука помирења која треба да се пошаље“, упитао је Радојевић.
Рекао је и да је општина покренула неколико кривичних пријава против претходног руководства.
„Те кривичне пријаве су у процедури. Имали смо проблема попут неких капиталних пројеката који су се реализовали на територији наше општине, без сагласности општине, без знања општине, али и уз велику подршку косовске полиције. У кратком периоду успели смо да помогнемо нашим суграђанима, да реализујемо неке локалне теме, јер то је наш циљ. Не можемо да занемаримо чињеницу да нас са централног нивоа потпуно игноришу и да игноришу захтеве који из ове општине иду према централном нивоу.“
Радојевић је истакао да је сарадња са међународном заједницом на добром нивоу, али да је очекивао од њих више ангажовања по неким питањима, као што је рушење гаража у близини притворског центра.
„Један од проблема са којима смо радили, нажалост нисмо успели ту да помогнемо, али смо били активно укључени, јесте проблем гаража код притворског центра које су биле наводно на Трепчином земљишту. Оно што одговорно тврдим као градоначелник ове општине јесте да није постојала никаква сагласност ове општине за рушење тих гаража. Са друге стране, није постојала никаква одлука суда која би дала сагласност за рушење. Шта смо видели на терену? Грубу силу, где је компанија која тврди да је власник тог земљишта довезла сопствене машине, игноришући наше директоре за инспекцију и наше општинске инспекторе, склањајући их по страни, али уз огромно присуство косовске полиције која је дала обезбеђење том нелегалном и незаконитом акту. Е, то је исто једно од питања где тражимо одговор од међународне заједнице како дозвољавају то“, рекао је Радојевић.
Заменица градоначелника Адријана Хоџић у детаљном извештају о раду 12 општинских инспекција истакла је да примена Закона о странцима отежава рад матичне службе која се суочава са великим проблемима у раду, због немогућности да одговори на повећан обим захтева грађана.
Подсетила је да је укупан буџет Општине Северна Митровица 6.715.284 евра, а да је до сада потрошено 595.923 евра.
Како је навела, у наредном периоду неопходно је наставити са одговорним планирањем, међуинституционалном сарадњом и праћењем потреба грађана. Посебан значај, према њеним речима, има реализација капиталних пројеката за КБЦ Северна Митровица у вредности од 722.884 евра.
Такође, Дирекција за образовање планира радове на ОШ „Бранко Радичевић“ у вредности од 50 хиљада евра. Радови се планирају и на модернизацији просторија Техничке школе „Михаило Петровић Алас“ и митровачке Гимназије.
Издваја се и пројекат Дирекције за јавне услуге и инфраструктуру који подразумева изградњу мултифункционалног анфитеатрна на Тргу Браћи Милић на крају митровачког шеталишта.
Извор: Косово Онлајн




