У храму Светог Саве у Јужној Митровици, који је спаљен током мартовског погрома 2004. године, данас је у присуству великог броја верника прослављена храмовна слава Пренос моштију Светог Саве српског из Трнова у Милешеву.
Литургију је служио игуман манастира Светих Архангела код Призрена отац Михаило, уз саслужење свештенства Епархије рашко-призренске.
Отац Михаило поручио је у беседи да је велики благослов то што се верници, упркос страдању храма у мартовском погрому, поново окупљају на овом светом месту.
„Када се окупимо овако на месту страдања, прогона, спаљивања и рушења, наших гробова, гробаља и надгробних крстова, и када видимо овај храм како је остављен и поробљен од наших комшија који једноставно не поштују ништа, него на све начине угрожавају простор и све што могу да нам узму – узимају. А опет, када се овако окупимо, када видимо једни другима лице, када се обрадујемо једни другима, са овим дивним домаћинима који су спремили ову славу, управо то говори да смо ми чудесан народ и да је чудесно то што имамо Светог Саву и какав смо народ. Необјашњиво је како народ који је прогоњен, који је стално проглашаван најгорим, опет има тако дивног светитеља и најлепше дете – Светог Саву, који га крепи и чува, који се моли Богу и не да да пропадне наш род“, истакао је.
Како је рекао, никаква сила и никаква искушења не могу нам ништа док се будемо држали Светосавља.
„Није једноставно оцу Ненаду на овом месту, није једноставно ни нама Србима где год да се налазимо. Пример смо и доказ да смо један од народа који свет стално жели да прогласи кривим и за оно за шта нисмо криви и одговорним за оно за шта нисмо одговорни. Када се погледа овај храм са иконама и светитељима који су на њима изображени, види се да су радост и благослов Божији са нама и да све што нам раде – раде против себе, а нама не могу ништа. Никаква сила и никаква искушења не могу нам ништа док се будемо држали Светог Саве. Само да нам Свети Сава буде на челу, да нам буде учитељ, да се држимо Светог Саве, а кроз Светог Саву и свих светитеља и угодника Божијих“, рекао је отац Михајло.
Један од верника, Глигорије Јевтић, подсетио је да је пре погрома 2004. године овај храм био централно место окупљања верника митровачког округа, где се народ венчавао и крштавао, због чега је велика радост што се храм обнавља и што је верника све више.
„Скупили смо се данас на овом светом месту. Ова црква је наша прошлост, вера, нада и будућност. Овде сам крштен ја, овде су крштена моја деца и драго ми је што сам данас овде, на овај свети дан, да прославим ову храмовну славу и обележимо дан када су мошти Светог Саве пренете из Трнова у Милешеву. Видим да се народ окупља све више и више. Нажалост, пре 1999. године ово је било место окупљања свих Срба са ових простора, из овог дела Митровице, па и шире. Надам се да сада имамо прилику да покажемо да нас треба бити све више и више и да ћемо се у будућности још више посвећивати овом храму који народ, сплетом околности и због познатих прилика, дуго није посећивао колико би требало“, истакао је Јевтић.
Сара Влашковић рекла је да за њу данашњи празник има посебну вредност јер је њен деда некада служио у овом храму, док је данас литургији саслуживао њен отац.
„Много ми је драго што смо се данас окупили у оволиком броју, да пре свега посветимо литургију једном великом празнику и самом храму који га прославља, а то је Свети Сава. Некада је мој деда овде служио литургију посвећену Богу, а данас је ту мој тата и велика ми је част што сам данас присуствовала томе“, рекла је Влашковић.
Скрнављење током мартовског насиља слика је које се верници и данас јасно сећају и не могу да забораве, каже Јован Илић.
„Хвала Господу Богу, ево окупили смо се и данас на овом месту у нашој светињи. Могу да сведочим, после погрома 17. марта 2004. године, када сам као момак гледао скрнављење и паљење ове наше светиње, ето уз Божију помоћ и уз молитве Светог Саве, ова светиња се обновила и ту смо и дан-данас. Окупљамо се уз Божију помоћ и молитвама Светог Саве, да и у наредним годинама наставимо, и то само у већем броју“, поручио је Илић.
Домаћини славе припремили су богату трпезу за свештенство и окупљене вернике, која је служена у парохијском дому у порти храма.
Црква Светог Саве у Јужној Митровици спаљена је током мартовског погрома 2004. године.
Обнова храма почела је 2014. године, а прва литургија служена је 11 година након погрома. Заједно са обновом цркве обновљен је и литургијски живот.
Отац Ненад са супругом и децом данас је једина српска породица која живи у Јужној Митровици, док цркву и даље обезбеђује Косовска полиција.




