Јавно комунално предузеће „Београдски метро и воз“ и Факултет техничких наука Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици потписали су данас Споразум о сарадњи којим се успоставља дугорочно партнерство у области образовања, науке, иновација и технолошког развоја.
Споразум су потписали вршилац дужности директора ЈКП „Београдски метро и воз“ Андреја Младеновић и декан Факултета техничких наука Зоран Голубовић у присуству ректора Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици Небојше Арсића.
Арсић је истакао да је данашња посета представника београдског предузећа важна јер носи поруку која је више од флоскуле или вербалне подршке, већ нуди конкретну сарадњу институцији, наставницима, сарадницима и студентима.
„Ово је само један у низу догађаја који показује колико наша држава мисли о нама, колико рачуна на нас када се ради о будућем развоју наше државе. Ми смо пре само месец дана потписали један сличан споразум са Дата центром у Крагујевцу, данас и са Јавно-комуналним предузећем ‘Београдски метро и воз’. У плану су још неки велики споразуми са компанијама, што је за нас прилика да покажемо да ми овде имамо шта да понудимо и пружимо у стручном смислу“, истакао је Арсић.
Подсетио је у каквим политичким околностима Универзитет ради и истакао да се упркос томе обезбеђују најбољи могући услови за школовање студената.
„И овом приликом желео бих да позовем све младе који планирају да упишу факултет, да дођу у Косовску Митровицу. Наши гости данас ће имати прилику да се увере у каквим условима живимо и радимо, какве услове нудимо и да то није само пука пропаганда, него да су то чињенице. Оно у чему видим и посебну прилику када се ради о будућој сарадњи између Универзитета, факултета и ове фирме, јесте да можемо да шаљемо студенте на праксу. То је идеална прилика да наши студенти проведу неко време на пракси, на изградњи метроа. То је прилика која се једном у животу пружа и какву су раније генерације студената само могле да сањају. Посебно за наше грађевинске инжењере, електроинжењере и машинске инжењере – ово ће бити прилика да се покажу и докажу и да у свом будућем раду такође могу да рачунају на тај део искуства“, сматра Арсић.
Вршилац дужности директора ЈКП „Београдски метро и воз“ Андреја Младеновић је истакао да ће сарадња бити усмерена на повезивање високог образовања и привреде кроз реализацију заједничких активности у оквиру пројекта изградње београдског метроа, са посебним акцентом на укључивање студената, наставника, сарадника и истраживача у научно-истраживачке, развојне и иновационе пројекте.
„Потребно је оснажити и ојачати људске ресурсе. И управо је ово место за такав начин размишљања и управљања. Желимо да заједно са универзитетима градимо сарадњу. И мислим да ће сарадња са Факултетом техничких наука у Косовској Митровици бити један добар путоказ. Надам се да ћемо се ми за пет година сви заједно возити метроом у нашем главном граду“, поручио је Младеновић.
Декан Факултета техничких наука Зоран Голубовић је истакао да данашњи сусрет представља врло важан тренутак за факултет, али и за целокупну академску заједницу.
„Пре само три дана на састанку у Влади Србије, у организацији премијера и у присуству министра просвете, стављен је акценат на сарадњу привреде, државе и академске заједнице. И ту нам је држава послала јасну поруку да жели сарадњу са академском заједницом и са привредом. Данашња посета руководства јавног предузећа ‘Београдски метро и воз’, потписивање споразума о сарадњи, представљају прави и конкретан корак у реализацији те иницијативе. За наш факултет овај догађај није само протоколарна обавеза, већ снажан сигнал и преломна тачка. Рекао бих да је то скретница која ће два колосека на којима иду академска заједница и привреда спојити у један“, рекао је Голубовић.
Изградња и управљање метро системима захтевају врхунски инжењерски и стручни кадар, а ФТН, уверава Голубовић, располаже знањем потребним за велике пројекте.
„Наш факултет, уверавам вас, располаже знањем, а ваше предузеће сада реалним пројектом. Спајањем тих ресурса ми студентима не пружамо само дипломе, већ их припремамо за учешће у капиталним пројектима од националног значаја. Присуство уваженог ректора данас сведочи да је стратешко опредељење Универзитета управо јачање веза са привредом. Заједно са руководством Универзитета ми дајемо пуну институционалну подршку и гаранцију“, рекао је Голубовић.
Предвиђене активности обухватају студентске праксе, гостујућа предавања, организацију заједничких догађаја, развој образовних програма, као и сарадњу на истраживачко-развојним пројектима и анализама значајним за развој метро система. Посебан сегмент сарадње односи се на унапређење научно-истраживачке инфраструктуре и проширење научних програма увођењем тема из области метро система у оквиру мастер и докторских студија.




